Marta Szulc

Przedmioty

21 kwietnia - 7 maja 2005


Cykl miedziorytów. Grafiki zostały ukryte przez co cała praca zmieniła charakter. Teraz bardziej przypomina instalację niż tradycyjną wystawę grafik.

(...)Żyjemy w świecie przedmiotów. Większość ludzkiej energii jest poświęcona wymyślaniu kolejnych. Jesteśmy nimi otoczeni. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do nich, że przestaliśmy je zauważać. Nie widzimy ich skomplikowanej formy, szczegółów, zabawnej gry światła na ich powierzchni.

Daleka jestem od stwierdzenia, że moja praca to odbicie rzeczywistości. Miedzioryt odziera je z koloru i zostawia kreskę jako jedyne medium. To co zostało przedstawione na miedzianej płytce jest już innym przedmiotem niż ten w rzeczywistości. Kolejnym elementem jestem ja, moje umiejętności, spostrzegawczość, w końcu ludzki błąd. Moim celem nie było stworzenie idealnych obrazów małych przedmiotów, to niemożliwe ponieważ jestem człowiekiem. Błąd jest czymś co odróżnia mnie od maszyn. Może być mały, niezauważalny, zamaskowany, źle wycięta kreska, niedoskonały szkic, przetarta odbitka. Akceptuję te błędy, bo one świadczą o człowieczeństwie tej pracy, szczególnie w dobie komputerów i łatwości w odtwarzaniu otaczającej rzeczywistości.

Marta Szulc urodzila się w 1980 r. w Płocku, obecnie mieszka i pracuje w Brwinowie pod Warszawą. W latach 1999 - 2004 studiowała na wydziale grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, uzyskała dyplom z wyróżnieniem z miedziorytu u Krzysztofa Skórczewskiego (aneks z projektowania graficznego (książka) u Wojciecha Freudenreicha oraz aneks z rysunku u Agaty Stommy).

wystawy:

2005 - udział w wystawie "Miniprint Finland 2004" w Salo, Finlandia
2004 - wystawa zbiorowa pt: "Wystawa w Pałacyku" w Podkowie Leśnej
2004 - udział w triennale "Miniprint Finland 2004", Lahti, Finlandia
2004 - wystawa zbiorowa "Warsztaty graficzne - Kasterlee 2004",Cafe Kulturalna w PKiN
2004 - udział w wystawie "Warsztaty graficzne - Kasterlee 2004", Galeria EAS
2004 - warsztaty graficzne w międzynarodowym Centrum Graficznym im. Fransa Masereela w Kasterlee, Belgia.