Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Lepiej być piękną i bogatą

 

Aleksandra Chciuk, Agnieszka Chojnacka, Roksana Kularska-Król, Anna Maria Łuczak, Anna Madeńska, Marta Pszonak, Joanna Szumacher

kuratorka: Magda Milewska

 

Otwarcie wystawy. Od lewej: Marta Pszonak, Agnieszka Chojnacka, Anna Maria Łuczak, Roksana Kularska-Król, Aleksandra Chciuk, Magda Milewska, Ryszard Ługowski

 

Wystawa „Lepiej być piękną i bogatą” to prezentacja twórczości młodych artystek, które pracują, mieszkają lub uczą się w Łodzi. Reprezentowane przez nie różne media: malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo, performance oraz muzyka, pozwalają przyjrzeć się ich obecnym obszarom zainteresowań. Stwierdzenie zawarte w tytule wystawy, nieco ironiczne i pretensjonalne w wydźwięku, nawiązuje do filmu Filipa Bajona z 1993 roku, którego akcja toczy się na terenie przędzalni. „Łódzkość” uchwycona na obrazie filmowym na różne sposoby odbija się także w realizacjach prezentowanych na wystawie.  

 

 

W trakcie wernisażu odbył się performance w wykonaniu Roksany Kularskiej-Król.

 

 

 

Aleksandra Chciuk – Artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka. W 2015 ukończyła z wyróżnieniem Łódzką Szkołę Filmową u prof. Józefa Robakowskiego. Ponadto jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego i szkoły muzycznej II stopnia. Zajmuje się sztuką video, fotografią i malarstwem. Tworzy krótkie formy filmowe. Przy realizacji swoich performensów chętnie podejmuje tematy zjawisk dźwiękowych i ich wpływu na stan umysłu oraz reakcje ciała. Ważnym aspektem w twórczości artystki jest także natura oraz jej muzyczne i psychologiczne związki z człowiekiem

 

Agnieszka Chojnacka – Od 2014 r. asystentka w Pracowni Fotografii i Działań Multimedialnych na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Stosuje różnorodne środki wypowiedzi twórczej jak: instalacja, video, rzeźba, performance. Stypendystka Art Council England, Klubu Strasbourga, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu im. Adama Mickiewicza i Prezydenta Miasta Łodzi. Prace znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Roksana Kularska-Król – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w roku 2007 otrzymując dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Zajmuje się malarstwem, fotografią, wideo oraz ilustracją. W 2007 roku otrzymała nominację do nagrody na najlepszy dyplom roku ASP w Łodzi. W 2017 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Współtworzy duet artystyczno-performerski„Robosexi”. Obecnie doktorantka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na kierunku Sztuki Piękne.

 

Anna Maria Łuczak – absolwentka Piet Zwart Institute (2011–2013) w Rotterdamie i Jan van Eyck Academy (2017-2018) w Maastricht w Holandii. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: Kunstvlai, Amsterdam (2012), TENT, Rotterdam (2013), BWA Zielona Góra (2014), AIR Jakobstad (2014), CSW Warszawa (2015), Lokal_30 (2016), Guest Rooms (2017), W139 (2017), Punkt Odbioru Sztuki (2017) Mieszka i pracuje w Rotterdamie.

 

Anna Madeńska – urodzona w 1991 roku w Warszawie. Absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi, studia 1 stopnia na specjalności Projekty wizualne oraz studia 2 stopnia na specjalności Intermedia. W ramach stypendium studiowała Scenografię w Libera Accademia di Belle Arti w Bresci we Włoszech. Zajmuje się fotografią, scenografią oraz tworzeniem krótkich form filmowych. Prace, które realizuje oscylują wokół tematyki ciała i pozycji jednostki ludzkiej w społeczeństwie. Obecnie mieszka i pracuje we Włoszech.

 

Marta Pszonak – studiowała za Wydziale Edukacji Wizualnej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieszka i pracuje w Łodzi. Zajmuje się rzeźbą, tworzy obiekty, prace wideo i instalacje. W swoich pracach często przedstawia przedmioty codzienne, zwyczajnie wyglądające. Przekształca je, nadaje im nowe znaczenie. Poprzez manipulacje formy obiekty zyskują wartości symboliczne, metaforyczne.

 

Joanna Szumacher – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się fotografią, rysunkiem, tworzy filmy i obiekty artystyczne. Ostatnio większość część swojej twórczości poświęca muzyce, wraz z Pawłem Cieślakiem współtworzy zespół „Kopyta zła”. Od 2016 roku współtworzy w Łodzi galerię autorską „WY”.

 

fot. Ignacy Skwarcan