Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Maciek Duchowski
DUO

Tytuł nawiązuje do wystawy „Trio”, która odbyła się w Galerii XX1 w listopadzie 2014 r.. Pokazałem wtedy potrójną projekcję cyfrowych obrazów przedstawiających konflikty i wojny, połączoną z hałaśliwymi fragmentami muzyki improwizowanej i free jazzu. Aktualna wystawa pozbawiona jest efektów dźwiękowych – skupia się na stronie przestrzenno-wizualnej. Zamysł ekspozycyjny to zestawienie dwóch instalacji malarskich zatytułowanych „WAR/RAW” oraz „Pole Oddziaływania”. Łącznikiem i wspólnym elementem obu jest kolor, rozumiany zarówno jako byt czysto zmysłowy, jak i potencjalny nośnik istotnych znaczeń.

 

Maciek Duchowski Pole Oddziaływania

 

Instalacja „WAR/RAW” składa się z sześciu obrazów na płótnie, pomalowanych specjalnie ścian galerii oraz projekcji filmowej. Tytuł to angielskie słowo które można czytać zarówno od lewej jak i od prawej strony. Pierwsze ze znaczeń to wojna lub „wojowanie”, drugie można zaś interpretować nieco szerzej, polskie tłumaczenie podaje określenia takie jak: „surowy”, „nieprzetworzony”, „niewykończony”. Obrazy na płótnie stworzone zostały przy użyciu kolorowych pigmentów malarskich pod warstwą których kryją się litery tworzące tytuł. Projekcja filmowa pokazuje z kolei przedstawienia protestów ulicznych,  przemocy i wojen, dopełniając jednocześnie kolorystyczny zamysł całości. Zestawienia słów i obrazów odnoszą się do zagadnień związanych z ogólnoświatową, narastającą radykalizacją nastrojów społecznych i ich coraz wyraźniejszą polaryzacją, a z drugiej strony do trwającej od dawna wirtualnej wojny informacyjnej i wpływowi jaki wywiera ona na każdego z nas.

Tryptyk pt. „Pole Oddziaływania” to obrazy o wymiarach 150/200 cm każdy. Wykonane przy użyciu proszku grafitowego, spoiwa oraz kabli elektrycznych, które „wyłaniają się” z pod wielu warstw farby. Powieszone są w taki sposób aby widz mógł jednocześnie „doświadczać każdego z nich – aby jak sugeruje tytuł znalazł się w polu oddziaływania wszystkich. Nie ma tu konkretnego treściowego przekazu, chodzi raczej o skonfrontowanie widza z energią, którą rozumieć można zarówno jako nieustanny przepływ informacji, fal elektromagnetycznych czy radiowych, ale także energii uniwersalnej łączącej się ze sferą duchową człowieka.

W moim założeniu obrazy cyklu „WAR/RAW” imitować mają powieszone naprzeciw siebie lustra. Dlatego zdecydowałem się umieścić je na skrajnych i bliźniaczo podobnych ścianach galerii.

Zobaczenie siebie pomiędzy lustrami powoduję multiplikacje naszego odbicia, a przestrzeń w której się znajdujemy wydłuża się w nieskończoność. Zjawisko to znane jest od wieków, tym niemniej wciąż intryguje, szczególnie w kontekście czasów obecnych gdy kwestie rozpędu technologii, „sztucznych horyzontów”, rozszerzania się rzeczywistości i coraz większych trudności ze zrozumieniem świata powodują iż człowiek przestaje być miarą wszechrzeczy.

Maciek Duchowski

 

 

Maciek Duchowski ur.1981 w Warszawie. Malarz posługujący się również fotografią i filmem, tworzy instalacje przestrzenne i dźwiękowe. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2000-2005. Dyplom w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego.  W latach 2006-2008 studia w Dutch Art Institute w Enschede, Holandia. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adiunkt na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie.

Wybrane wystawy indywidualne:

„Maciek Duchowski. Malarstwo”, Galeria Sztuki w Legnicy, 2007

„Low-Fi”, Galeria Promocyjna, Warszawa, 2010

„Zakłócenia”, Galeria Działań, Warszawa, 2011

"Zakłócenia vol.2”, Galeria 2.0, Warszawa, 2012

„ON(…)OFF”, BWA Zielona Góra, 2012

„Noisecolours”, Galeria Wozownia, Toruń, 2012

„Trio”, Galeria XX1, Warszawa, 2014

„Band”', Galeria Wystawa, Warszawa, 2016