Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

NOC MUZEÓW 2013
PIĘKNE KŁAMSTWA VI – BLASK

Działania i warsztaty artystyczne w Ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

18 maja, 20.00 – 24.00

kurator Eulalia Domanowska

 

Głównym tematem tegorocznego międzynarodowego projektu Piękne Kłamstwa, który od 5 lat odbywa się w Noc Muzeów w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie było światło i blask. Ten element twórczy od stuleci pasjonuje artystów i kulturę. Egipcjanie czy Aztekowie ubóstwiali słońce jako źródło wszelkiego życia. W Bizancjum blask był niezwykle cenioną kategorią estetyczną. Rozprawiali o nim malarze renesansu, a barokowi uczynili światło jedną z najbardziej istotnych cech swojej sztuki. Współcześni artyści, dzięki wynalazkom nowych mediów mogą dziś operować zarówno światłem fizycznym jak i symbolicznym. Zimą w wielu miastach Europy odbywają się festiwale światła pomagające rozświetlić ciemności tej pory roku. W niemieckim mieście Unna znajduje się natomiast jedyne na świecie Centrum Światła z instalacjami wielu znakomitych współczesnych artystów.

  

Jacek Jagielski Przewodnik                                             Paweł Dudko Inkubator

 

Od 2007 roku w Noc Muzeów Mazowieckie Centrum Kultury i Galeria XX1 organizują międzynarodowe spotkania performerów.  Do tej pory brali w nich udział artyści z Norwegii, Finlandii, Niemiec, Ukrainy, Francji i Polski, którzy podejmowali w swoich działaniach różnorodne tematy odnoszące się, na przykład, do problemu kondycji i miejsca twórcy w dzisiejszym świecie, do marzeń, ekonomii, polityki, filozofii, feminizmu, mody czy komunikacji międzyludzkiej.

Celem tegorocznej imprezy było stworzenie interesujących prac performatywnych, efemerycznych instalacji świetlnych i działań interaktywnych związanych z medium światła. Celem było również dotarcie do jak najszerszej publiczności odwiedzającej BUW i zaprezentowanie jej sztuki na wysokim poziomie, która może służyć intelektualnej  refleksji, estetycznej kontemplacji i emocjonalnemu przeżyciu. Impreza  jest z tego powodu organizowana w przestrzeni publicznej. W tegorocznej edycji udział wzięli: Constance Allen ze Szwajcarii, Jacek Bąkowski, Benedicte Clementsen i  Rita Marhaug z Norwegii, Paweł Dudko (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej), Jacek Jagielski, Piotr C. Kowalski, Katarzyna Krzykawska, Joanna Krzysztoń, Ryszard Ługowski, Eliza Nadulska, Wacław Ostrowski, Jarosław Perszko (Wydział Architektury Politechniki Białostockiej), Dariusz Skwarcan, Ignacy Skwarcan, Grzegorz Rogala oraz Anna Kopyto, która wykonała performance Wojciecha Wierzbickiego. 

Odbyły się warsztaty również warsztaty malarskie prowadzone przez Piotra C. Kowalskiego z Poznania, który malował owocami oraz fotograficzne, które poprowadził Ignacy Skwarcan.

 

Piotr C. Kowalski Obrazy owocowe

 

Dariusz Skwarcan Rysunki

 

 Joanna Krzysztoń Sen

 

Ignacy Skwarcan bez tytułu

 

Eliza Nadulska Ogień

 

Ryszard Ługowski Światło umysłu

 

Jarosław Perszko Światłogłowy

 

 Rita Marhaug i Benedicte Clementsen Crepuscular/Zmierzchowy

 

Wacław Ostrowski Połączenie

zdjęcia: Paweł Dudko, Maria Krawczyk, Eliza Nadulska, Piotr Sawczyk, Dariusz Skwarcan, Ignacy Skwarcan