Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Andrzej Jakub Olejniczak
#przestrzeń #światło #czas #2D #3D #video

Zbiór prac zgromadzony na wystawie jest przekrojem poszukiwań artysty wizualnego Andrzeja Jakuba Olejniczaka. W zakres zgromadzonych prac wchodzą kompozycje dwu i trójwymiarowe, fotografie i druki unikatowe. W pracach Olejniczaka dominuje generatywne postrzeganie świata wizualnego. Zarówno w dwu jaki trójwymiarowych kompozycjach posługuje się zasadami tworzącymi systemy o niekończących się możliwościach przedstawiania podjętych wcześniej zagadnień wizualnych. Niejednokrotnie ten sam temat jest kontynuowany w różnych mediach, wykorzystujących czas-przestrzeń jako element kompozycji.  W swojej pracy twórczej poszukuje relacji pomiędzy przestrzenią a kolorem i w ten sposób dociera do nowych rozwiązań wizualnych. Często jego sztuka skupia się na zjawiskach przypadkowości i nieprzewidywalnej naturze tych zjawisk w procesie twórczym. Większość z wystawionych prac wiąże się tematyczne z cyklem zatytułowanym  „Struktury Otwarte”, zapoczątkowanym w latach 1984-5. Do tematyki tej, czy też procesu przedstawiania zagadnień wizualnych, autor powraca wielokrotnie w ciągu lat pracy.  

Abstrakcyjny świat geometrii w ruchu… projekcja wideo „Bez tytułu” z dźwiękiem skomponowanym przez Miro Kępińskiego.

Podczas wystawy można również zapoznać się z trzema publikacjami wydanymi przez artystę w ostatnich dwóch latach.

 

 

 

Abstrakcyjny świat geometrii

Świat geometrii, w którym przestrzeń, światło, czas i ruch pozwalają na tworzenie nowych struktur, zawsze znajdował się w centrum mojej twórczości. Poszukiwania relacji, wynikających z podziału płaszczyzny prowadzą do specyficznych rozwiązań w moich pracach. Powracające tematy, wariacje, adaptacje, alternatywy, zmiany wartości koloru, wielkości elementów i ich funkcji, kątowe przesunięcia i transpozycje są podstawą moich nieograniczonych poszukiwań.

Niejednoznaczna przestrzeń. Przedmioty iluzji

Iluzje wizualne zawsze porywały moją wyobraźnię… dlatego w moich pracach niejednokrotnie jest miejsce na niejednoznaczną reprezentację przedmiotów… podaję zamysł, symbol, natomiast odnalezienie indywidualnych wartości estetycznych należy do odbiorcy. Moje prace nie mają na celu tworzyć złudzeń i iluzji dla oka, ale tworzą możliwości nowego postrzegania. Najbardziej interesuje mnie to, co reprezentują wartości wizualne i ich nieograniczone interpretacje rzeczywistości. Poszukiwania gramatyki wizualnej są podstawą mojego procesu twórczego.
Andrzej Jakub Olejniczak

 

 

Andrzej Jakub Olejniczak (ur. W 1948 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję między innymi w pracowniach profesorów: S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki. Dyplom w dziedzinie historii sztuki i projektowania graficznego otrzymał w roku 1974.  Od przeszło 35-u lat mieszka w Nowym Jorku, gdzie jest uznanym projektantem i jednocześnie kontynuuje swoją pracę twórczą. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Zaprojektowane przez Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.

 

O wystawie również w portalu o.pl

relacja z  wernisażu w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim (w 14 min. 55 sek).

 

Od lewej: Andrzej Jakub Olejniczak i Ryszard Ługowski podczas wernisażu

 

Miro Kępiński podczas koncertu na wernisażu

 

zdjecia: Dariusz Skwarcan (3, 6) , Eliza Nadulska (1,4,,5)