Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Anna Klonowska Bezoary pamięci

Ten dziwny tytuł i treść wystawy zainspirowane zostały wizytą w Muzeum Rolnictwa, gdzie w sekcji poświęconej weterynarii, w gablocie znajdowały się spore, doskonale wypracowane kule wydobyte z żołądków przeżuwaczy – bezoary. To nagromadzone i kuliście uformowane niestrawione substancje zalegające w ich żołądkach.

W Średniowieczu uważano je za magiczne talizmany lub odtrutki na wszelkie trucizny i eliksiry. Nawet oprawiano je w złoto i noszono jako antidotum na trujące powietrze.

Pomyślałam, że w naszych umysłach z biegiem lat też gromadzą się takie „bezoary" – „Bezoary pamięci".

Obrazy, dźwięki, zapachy, nastroje zostające gdzieś w zakamarkach naszej pamięci, które nagle, po latach, czasem ze zdziwieniem odkrywamy. Może to być coś bez znaczenia, co niejako zapamiętało się samo, lub wspomnienia pieczołowicie przez nas kolekcjonowane i przechowywane, jakby właśnie wewnętrznie oprawiane w złoto.

Bezoarowe kule z Muzeum Rolnictwa stały się moją inspiracją zarówno treści jak i formy prezentowanej wystawy.

Anna Klonowska

 

Absolwentka Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki wydawniczej u prof. Lecha Majewskiego, aneks z malarstwa u prof. Jerzego Tchórzewskiego, aneks z ceramiki u prof. A. Myjaka. W 2011 r. habilitacja z dziedziny – sztuki piękne. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym wydziale. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Autorka 15 wystaw indywidualnych, wzięła udział w 33 wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem.