Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Edyta Wolska – Stany skupienia

9 - 30 października 2009

Na fotografiach Edyty Wolskiej odsłaniają się przed nami przerdzewiałe arkusze blachy, pęknięte płaty przykurzonych szyb, zmrożone korzenie i detaliczne zbliżenia przekroju powalonych drzew. Przed naszym wzorkiem ścielą się porzucone przedmioty i ich struktury, poddane działaniu wody, temperatury, powietrza. Światło rzeźbi ich pomarszczoną powierzchnię, która niekiedy przypomina draperie na gotyckich obrazach. Każdy kadr utrwala jakiś moment w czasie, ale jednocześnie ten sam obraz wskazuje na postępujący proces rozkładu oraz przemiany. Podobnie dzieje się w pracach wideo, gdzie w widokach nieba ma miejsce ustawiczny ruch – w tle przemykają chmury, a na wietrze wydyma się transparentna firanka.
Edyta Wolska portretuje odbicia oraz wrażenia będące w istocie reperkusjami jej oglądu i namysłu nad naturą świata i rzeczy. Proces powstawania dzieła w jej przypadku ma w sobie coś z medytacji i zachwytu, jakkolwiek podlega on starannemu doborowi oraz selekcji, ponieważ są to detaliczne zbliżenia elementów naturalnych i postindustrialnych, które artystka kadruje oraz powiększa. W tym celu sięga ona po najbardziej pospolite rzeczy oraz materie, choć najczęściej – co może wydawać się paradoksalne – koncentruje się na estetycznym potencjale ich resztek. W artystycznym geście i w samym doborze elementów jest bez wątpienia coś z ducha idei kolekcjonowania.(…)

fragment tekstu Romana Lewandowskiego

Ewelina Stanek "Stany skupienia – fotografie Edyty Wolskiej w galerii XX1"

Edyta Wolska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskała w 1997 r. na Wydziale Edukacji Artystycznej. Aneks z malarstwa wykonała w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego.

Wybrane wystawy:
2009 – Mieszkanie 23 – Galeria Autorska – Kraków (wystawa indywidualna)
2008 – Galeria BWA Zielona Góra
2008 – Galeria Klimy Bocheńskiej – Warszawa
2008 – BWA Katowice
2008 – Galeria ŚT Bielskie Centrum Kultury – Bielsko-Biała
2007 – VII Spotkania Multimedialne, Galeria Scena, wystawa zbiorowa, Koszalin
2007 – Muzeum Ziemi Usteckiej, Ustka
2002 – Inne Światło, Muzeum w Koszalinie, wystawa zbiorowa
2001 – Moje Archiwum, Galeria Autorska, Koszalin (wystawa indywidualna)
1998 – XVII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, wystawa zbiorowa, Szczecin