Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Eliza Proszczuk „Infantile Hematology”

23 kwietnia - 9 maja 2009 roku

 

Hmm, a gdyby rozłożyć ciało na płaszczyźnie, jaki miałoby kształt? Gdzie byłby jego początek, koniec, góra i dół, strona lewa i prawa? Jak byłoby wielkie? Czy w ogóle dałoby się to sprawdzić? Nie chodzi mi o działanie na zasadzie seryjnego mordercy, człowieka legendy, Kuby Rozpruwacza, czy też "Wielkiego Anatoma" Damiana Hirsta. Stawiam sobie pytanie o to, czy ciało w ogóle może być płaszczyzną. Wydaje mi się, że ludzki organizm, w pojęciu indywidualnego ciała, w którym zamieszkuje duch jest przestrzenią, miejscem. Nie da się go rozłożyć płasko niczym placek kartoflany, ani też zrobić wycinka z jego ducha.

Będąc dzieckiem pragnęłam obejrzeć swój organizm od środka. Interesowała mnie jego mechanika, kolor, materia, kształt. Obrazki w książkach ze "środowiska" nie były dość wiarygodne. Zbyt płaskie, zbyt różowe, małe, nie mające nic z materialności człowieka. Najbardziej rzeczywiste było mi ciało moje, mamy, taty, brata i przyjaciółki Eweliny. Postanowiłam, że sprawdzę na sobie funkcjonowanie organizmu.

Teraz.
Poprosiłam przyjaciół, znajomych, rodzinę, każdego z osobna o odpowiedzenie mi na pytania: Z czym Ci się kojarzy wyraz Ciało, Przestrzeń, Czerwień, Rytm, Komórka? Jakie ma dla Ciebie znaczenie i czym dla ciebie jest każde z tych haseł? Jaki masz z nim związek?

Wielość i różnorodność spojrzeń na te same aspekty to dla mnie ogromna wartość. Materializując te spojrzenia stają się wypowiedziami. To dzięki nim otwiera się przestrzeń ku indywidualnej kreacji.

Dziękuję wam, że macie plecy i wystające pupy, bo to na ich szczytach kończy się mój świat. Otaczam się wami. Wącham, drapię, liżę, miętoszę, a potem wskakuję do własnej jamy, przelewam i trawię, buduję, konstruuję i pluję, ale tak by trafić i zakryć to, czego nie lubię, lub przeciwnie, by coś lub kogoś wyczyścić, wyszorować do białości, do bólu, do surowości, albo po prostu by zaznaczyć własną obecność.

 

 

Eliza Proszczuk urodziła się w Białymstoku w roku 1980. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom obroniła w roku 2006 w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka. Aneks do dyplomu przygotowała w pracowni tkaniny artystycznej w pracowni prof. Stanisława Andrzejewskiego.
Od 2007 do chwili obecnej przebywa w Holandii na studiach magisterskich Post. St. Joost w Den Bosch na wydziale "Visual Art." W 2008 otrzymała stypendium Art. Fundation B.a.d w Rotterdamie, gdzie bierze udział w programie Rezydencji Twórczej. W galerii została zaprezentowana książka artystyczna, zrealizowana w trakcie pobytu na stypendium Art. Fundation B.a.d w Rotterdamie.