Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Igor Przybylski – „Laminatka”

5 - 27 stycznia 2012

 Igor Przybylski - "Laminatka"

LAMINATKA (seria 230/240)
W 1964 roku "dziecko" intrygującego projektanta z Czechosłowacji, Otakara Diblika (1929-1999), twórcy małego samolotu morava i skody 706 RTO (czyli protoplasty naszego jelcza ogórka), ujrzało światło dzienne. Laminatka, bo o niej właśnie mowa, stała się jednym z najlepiej zaprojektowanych elektrowozów w Europie.
Większość poszycia pudeł lokomotyw stanowią laminaty, stąd też wziął się ich przydomek. Dzięki zastosowaniu nierdzewnego tworzywa są one lakierowane co 15-20 lat, do dziś można więc spotkać pojazdy polakierowane jeszcze w latach 80-tych dwudziestego wieku.
W Galerii XX1 pojawia się fragment kolejowej rzeczywistości Czechosłowacji. Wystawa jest wynikiem dwuletniej pracy, która w dużej mierze polegała na dokumentowaniu maszyn tego typu na terenach obecnej Republiki Czeskiej i Słowacji. Można będzie zobaczyć kilkanaście prac inspirowanych najciekawszymi elektrowozami czy stacjami, na których można spotkać te lokomotywy, a także zdjęcia blisko 90% populacji jeszcze istniejących pojazdów.

Igor Przybylski, ur. 1974 w Warszawie. W latach 1997-2002 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Dyplom uzyskał w roku 2002. Związany z warszawską galerią M2 . Prace swe prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest wykładowcą na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta publikuje również teksty poświęcone zjawiskom w sztuce najnowszej.

 Igor Przybylski - "Laminatka"

 Igor Przybylski - "Laminatka"

 Igor Przybylski - "Laminatka"

 Igor Przybylski - "Laminatka"