Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Joanna Milewicz – „Dialogi”

28 maja - 19 czerwca 2009


DIALOGI

KONCEPT artystki bardzo prosty: podjąć językiem plastyki, malarstwa rozmowę, dyskusję z niebłahymi myślami od wieków znanymi, skonfrontować je z naszym nowym wspaniałym światem XXI w. Stąd tytuł wystawy "Dialogi"; i podtytuł "i co dalej". Zdaniem autorki niewiele nowego, innego dalej. Bo news nie jest nowością. Tak toczy się światek – od zawsze.

MINIMALNYMI środkami artystycznymi dialoguje Milewicz z wieloma twórcami m.in. Antonionim, Kierkegardem, Hopperem, Falknerem, Kafką, Szekspirem, Cioranem, Mrożkiem, Ionesco, Kotarbińskim. Robi też jednak wycieczki we współczesność; znamienne są tytuły dwóch obrazów: "Steven Spielberg idzie na wojnę w Darfurze" i "Emigranci".
Większość obrazów jest nienazwanych, ich integralną częścią jest myśl w wyrazy ujęta.

Dokąd Pan jedzie?
nie wiem – powiedziałem – byle dalej stąd, byle dalej.
Tylko dalej jedynie tak mogę osiągnąć swój cel.
Znasz zatem swój cel? – zapytała.
Tak – odparłem – powiedziałem przecież. Oddalić się stąd – oto mój cel

Franz Kafka, Zamek, 1924, XX w.

Joanna Milewicz, absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego i prof. Zbigniewa Gostomskiego.

Zajmuje się różnorodną twórczością: malarstwem, plakatem, instalacją oraz międzynarodowymi interaktywnymi działaniami artystycznymi.
Maluje farbami akrylowymi, kolor niejednokrotnie ?podbija? farbami fluorescencyjnymi, co sprawia, że obrazy podświetlone lampą UV zyskują drugi wyraz.
Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Dusseldorfie, Lille, Olsztynie, Sydney, Elblągu, Kungsbacka, Szczecinie, Kasse, Zielonej Górze, Berlinie i Sopocie.