Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Jolanta Wołocznik – Rzeźby pokątne

Jolanta Wołocznik - Rzeźby pokątne

Rzeźby pokątne
Prace z cyklu "rzeźby pokątne" powstawały w ciągu kilku ostatnich lat. Te, które zalazły się na wystawie są plonem pobytów twórczych w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w roku 2010 i 2011.
W Galerii XX1 pokazuję rzeźby w kamieniu, których forma pozwala na scalenie ich z istniejącym pomieszczeniem i eksponowanie w taki sposób, jakby stanowiły jego integralną część. Przedstawiają sylwetki ludzi wciśnięte w kąty lub dostawione, dociśnięte do ścian. Są małe, szukam dla nich miejsca we wnętrzach. Chcę by tworzyły relacje ze ścianą, podłogą, parapetem, półką.
Moje prace są osobiste, nie rozstrzygają wielkich spraw. Wydaje mi się, że pokazują raczej uczucia i nastroje niż idee. "Rzeźby pokątne" opowiadają o wycofaniu, zagubieniu, niepewności. Są to stany, które wszyscy niekiedy przeżywamy. Czasem, gdy nie możemy sprostać trudnościom i stawianym nam wymaganiom, albo stajemy wobec naszych niespełnionych oczekiwań i zawiedzionych nadziei, zaczyna nam brakować wiary w swoje możliwości, impulsu i siły do podjęcia walki. Wówczas stajemy się bierni i zagubieni, chcemy się ukryć, schować przed światem, zniknąć.
Niektóre z przedstawianych przeze mnie postaci mają atrybuty kobiecości; niekiedy nie mają wyraźnie określonej płci. Są odwrócone tyłem, nie stawiają czoła, nie epatują formą, chowają się po kątach. Wydają się nieistotne, niewyraźne i nieważne dla otoczenia. Natomiast szlachetny materiał, z którego powstały rzeźby, jego struktura i kolor, skojarzenia, które przywołuje, wskazują na wewnętrzną moc i uśpiony potencjał przedstawionych postaci.
Od dłuższego już czasu rzeźbię w kamieniu, raczej zapomnianym przez nowoczesnych artystów tworzywie. Dzięki narzędziom i maszynom praca w nim stała się nieco łatwiejsza. Zwykle, mając zamysł rzeźby i jej szkic, poszukuję kamienia o takim kształcie i kolorze, który pasuje do zaplanowanej formy, który ją pomieści. Potem już materiał podpowiada mi szczegółowe rozwiązania…

Jolanta Wołocznik

Urodzona w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Wypowiadała się w takich formach artystycznych jak malarstwo, rzeźba, ceramika i film animowany. Obecnie zajmuje się głównie rzeźbą w kamieniu. Studiowała na Wydz. Rzeźby, ASP, Warszawa 1974-1979; dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni Małych Form Rzeźbiarskich prof. Zofii Demkowskiej. W latach 1992-2005 brała udział w organizowanych przez ZPAP plenerach ceramicznych oraz rzeźby w kamieniu, a od 2005 prywatnie kontynuuje coroczne pobyty twórcze w CRP w Orońsku. W 2001 r uczestniczyła w Sympozjum Rzeźby w Kamieniu w Łucku na Ukrainie. W tym samym roku otrzymała III Nagrodę "Cepelii" w konkursie "Pamiątka z Polski" Zajmuje się pracą pedagogiczną w Pałacu Młodzieży w Warszawie.

Wystawy indywidualne:
2010 Rzeźba, Galeria Oranżeria, CRP Orońsko
2008 Rzeźbki i filmiki, Artprzychodnia, Warszawa
1985 Malarstwo, Galeria Młodych, Warszawa

Wystawy zbiorowe:
2009 Międzynarodowe Triennale Rzeźby. Wystawa konkursowa, CKZ, Poznań
2007 Galeria "Pensieri in moto", Rzym
2005 Mapy Myśli – Klucze Form. Warszawska rzeźba przełomu i początku wieku, Galeria DAP,Warszawa
2004/5 Rzeźba w otwartych drzwiach, Galeria Oranżeria CRP, Orońsko
2003 Szkiełko i oko. Wystawa Sekcji Rzeźby OW ZPAP, Galeria Lufcik, Warszawa
2000 Syndrom milenijnego przełomu. Wystawa rzeźby i malarstwa środowiska
Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Galeria DAP, Warszawa
1999 Ucho z papier- mache, Galeria Pod Kasztanami, Warszawa
1998/9 Tunel czasu, Galeria DAP, Warszawa; Galeria Oranżeria, CRP, Orońsko;
Salon Sztuki Współczesnej, Bydgoszcz
1998 Horyzont zdarzeń, Galeria pod Kasztanami, Warszawa
1997 Kometa, Galeria Pod Kasztanami, Warszawa
1996 Małe formy, Galeria DAP, Warszawa
1994 Warszawski Miesiąc Malarstwa, Studio ART- Galeria klubu Radia Zet, Warszawa
I widział, że to było dobre…, Galeria DAP, Warszawa
1993 Ceramika-Struktury-Znaczenia, CRP, Orońsko
1992 15 Młodych Artystów z Warszawy, Galeria Podmurna, Toruń
1991 Obraz i ruch, Muzeum Kinematografii, Łódź
Tylko One, TPSP, Warszawa
1986 Ekspresja lat 80- tych, Galeria BWA, Sopot
Wystawa Malarstwa i Grafiki Artystycznej Środowiska Warszawskiego, Galeria Zachęta, Warszawa

Jolanta Wołocznik - Rzeźby pokątne

Jolanta Wołocznik - Rzeźby pokątne