Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Mieczysław Knut – Homage a Morton Feldman

16 lutego - 6 marca 2009 roku

Mieczysław Knut ur.1953 w Kartuzach. Studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku u prof. Wł. Jackiewicza odbył w latach 1972-77. Doktorat ASP w Warszawie 2005. Zajmuje się malarstwem. Autor 16 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestnik Międzynarodowych Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, Okuninka k. Chełma 1986-2000, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2001-2008.
Prace w zbiorach: Muzeum Chełmskiego, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w prywatnych kolekcjach.

Malarstwo Mieczysława Knuta jest ciche i kontemplacyjne. Jest dokładnym przeciwieństwem modnej sztuki naszego czasu, sztuki, której celem jest albo dostarczanie publiczności łatwej rozrywki, albo agitacja polityczna, albo prowokacja i epatowanie: drastycznością i wulgarnością, brzydotą i obsceną, profanowaniem świętości i drwieniem z tabu. Przeważnie jest ta sztuka powierzchowna, głośna
i natrętna. W tej natarczywości, chaosie i zgiełku zdaje się niemożliwym, by sztuka tak uciszona subtelna i wytworna jak malarstwo Knuta mogła być dostrzeżona. Zdarzają się jednak, choć rzadko, osoby obdarzone wyjątkową czułością oczu i myśli, które potrafią w powszechnej kakofonii i hałasie dostrzec i docenić wartość medytatywnej ciszy i piękna wypowiadanych szeptem.
Bożena Kowalska