Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Nie no to nie.
Dźwiękowe działania obrazoburcze

Joanna Janiak / Piotr C. Kowalski

Stanisław Koba

Ryszard Ługowski

Dominik Popławski

Marek Sitko

Aleksandra Ska

Łukasz Skąpski

Maria Wasilewska

Zorka Wollny / Andrzej Wasilewski

 

Kurator Andrzej Wasilewski

 

 

Szepty i krzyki, trzaski i szumy, jęki i śmiechy, cisza i hałas, układające się w częstotliwość. Rytm i metrum, melodia, harmonia, barwa, dynamika, agogika. Biorąc sobie głęboko do serca słowa autora pięciotomowego dzieła „Gargantua i Pantagruel” księdza, satyryka
i lekarza Francois Rabelais „natura nie znosi próżni” zaburzamy ciszę, niejako mimochodem roztaczając wokół aurę, towarzyszącą naszemu „wielkiemu Być Może”. Fizycznie określona fala dźwiękowa, rozchodząc się promieniście, w określonym porządku, zdaje się nie nadążać za antropocentryzmem swojego źródła. Koncert na pogłaśnianie, potencjometry przekręcane do granic wytrzymałości, niemal do progu bólu. Skandowanie przeciwstawnych racji, przekrzykiwanie się, poziom wrzasku określający ważność wypowiedzi. Dziecko tupie
i krzyczy ze złości zapominając po co. Czasami jednak, kiedy trudno już znieść ciśnienie bodźców, jedyne na co ma się ochotę to krzyk pod wiaduktem kolejowym.

Klasyczny utwór, nie tylko muzyczny, bywa skonstruowany wokół kulminacji. Po  apogeum następuje perygeum. 14 listopada 2016 roku największy od 70 lat księżyc zawisł na niebie wypełniając, niemal po brzegi, próżnię ciszy gwiazd. Pomimo niewielkiej w stosunku do ziemi masy trudno przecenić jego oddziaływanie. Jak w powieści „Cień szansy” Williama S. Burroughsa natura wariuje, ludzie popadają w obłęd, z puszki Pandory wypełzają zarazy, między zębami wyrastają włosy, a wody Morza Czerwonego występują z siebie. Chodzimy tyłem, mówimy wspak, biorąc czynny udział w wynalazku Peryklesa głosujemy na idiotów.

Tańczymy jak nam zagra grecka bogini Selene – księżyc? Zaburzony rytm kroków, dysharmonia, dysonans, kakofonia, antagonizm.

Pierwsza wystawa odbyła się w Składzie Solnym w Krakowie w 2016 roku pod tytułem 
„Tak to to tak. Wizualne działania dźwiękonaśladowcze”

 

 

 

 

 

Od lewej: Piotr C. Kowalski, Ryszard Ługowski, Andrzej Wasilewski

 

Od lewej: Marek Sitko, Dominik Popławski, Maria Wasilewska, Jacek Malicki, Stanisław Koba i prof. Maciej Szańkowski