Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Noc Muzeów

Festiwal Sztuk Wizualnych. Relacje

Czy możliwe jest, aby to rośliny przejęły kontrolę nad technologią w przyszłości? A może trend wszechobecnej cyfryzacji, dojdzie do takiego poziomu, że przeżyją tylko mikroorganizmy? Na wystawie Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje poszukujemy różnych scenariuszy przyszłości, w których główną rolę odgrywa biologia w korespondencji z technologią. Aby je odkryć zapraszamy do udziału w interaktywnej ścieżce po wystawie. Wystarczy, że przyjdziesz do galerii, weźmiesz przewodnik i rozpoczniesz interakcję z poszczególnymi instalacjami. Uwierz nam, każda praca kryje tajemnicę do odkrycia!

 

Artyści:  Magdalena Lazar i Michalina Bigaj, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Paweł Janicki, Bartosz Zalewski, Kuba Garścia, Karolina Żyniewicz, Paweł Bownik.

Kolejna edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych. Relacje stanowi płynną kontynuację działań i refleksji podejmowanych w poprzednich latach. Znów w centrum wydarzenia znajduje się wystawa (Galeria XX1), koncentrująca się na sztuce interdyscyplinarnej, immersyjnej, w rozmaity sposób szukającej zakorzenienia w bardzo różnych aspektach rzeczywistości, w której refleksja nad technologią i jej przenikaniem się z naturą stanowi element kluczowy.

Prezentowane na wystawie prace zakorzenione są w materii, w energii żywiołów, ale i w informacyjnej, ekonomicznej i społecznej przestrzeni. Szukając nieoczywistych powiązań między tymi czynnikami sygnalizują problemy, zastanawiają się nad odpowiedzialnością i dalszymi działaniami związanymi z postępem i jego dylematami. Istota ludzka ukazana jest jako kruchy element na przecięciu licznych procesów, z których część jest przez nią wywołanych, inne są od niej niezależne. Świadomość relacji pomiędzy nimi stanowić będzie o jakości dnia jutrzejszego.

 

Podczas Nocy Muzeów po wystawie będzie oprowadzać Małgorzata Miśkowiec, współkuratorka wystawy

 

Dostępność: tłumaczenie na PJM, audiodeskrypcja wystawy.

 

Widok wystawy. W pierwszym planie znajduje się instalacja zbudowana z różnych elementów organicznych oraz elektroniki. Widzimy zawieszone w przestrzeni trawy, gałęzie, suche kwiaty umieszczone w metalowych kwietnikach, po prawej stronie świeci lampa z żółtym abażurem.

 

Patroni medialni festiwalu: Magazyn SZUM, NN6T

zdjęcie: Ignacy Skwarcan