Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Piotr Kasprzak – Wystawa rzeźb. Ceramic City

14 czerwca - 27 lipca 2012

Piotr Kasprzak - Wystawa rzeźb. Ceramic City

Rzeźby prezentowane na obecnej wystawie powstały w latach 1997 – 2011. Glina jako materiał zawsze mnie fascynowała, toteż jeszcze w czasie studiów malarskich w warszawskiej ASP obrałem ceramikę za przedmiot jednej z dwóch obowiązkowych specjalizacji. Później zająłem się na dłużej litografią, by w II połowie lat 90. wrócić do pracy w studiu ceramiki. Ceramika to jedna z najstarszych form sztuki znanych naszej cywilizacji. Sam nigdy nie traktowałem gliny jako materiału do projektowania form użytkowych – zawsze widziałem w niej możliwość budowania form o znaczeniu symbolicznym, nie zaś filiżanek, wazonów czy mis. 
W moich pracach litograficznych i malarskich od dawna występuje element formy urbanistycznej, ślad inspiracji architekturą. Niewątpliwie wpływ na to miały lata pobytu w Ameryce Północnej, połączone z podróżami po miastach i metropoliach tamtego kontynentu z ich niepowtarzalną architekturą. Wpływ ten widać również w rzeźbach ceramicznych, które dziś prezentuję. W niektórych występują elementy detalu architektonicznego, w innych można się doszukać form industrialnych. Jako malarz uprawiający rzeźbę ceramiczną pasjonuję się szkliwem i efektami kolorystycznymi, możliwościami, jakie daje wysoka temperatura wypalania, jednakże ostatnio zrezygnowałem ze szkliwienia na rzecz na pracy nad formą. Wypał ceramiki jest zawsze przygodą zaskakującą nieoczekiwanymi i niepowtarzalnymi efektami. 
Piotr Kasprzak

Piotr Kasprzak, ur. W 1949 w Warszawie. W 1974 ukończył studia w warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975-1980 pracował na Wydziale Malarstwa jako adiunkt. W 1980 roku wyjechał do Francji. W 1984 przeniósł się do Toronto w Kanadzie, gdzie poświęcił się tworzeniu litografii i jej nauczaniu. Obecnie zajmuje się malarstwem i rzeźbą z wykorzystaniem materiałów ceramicznych.

Ważniejsze wystawy:
2009 Muzeum Drukarstwa, Warszawa, 
1999 Międzynarodowa wystawa z okazji dwusetlecia litografii, Berlin-Praga-Warszawa;
1991 Galeria FORMA I KOLOR, Warszawa;
1985 Open Studio Gallery Toronto, Kanada;
1979 Galeria Teatr Studio, wystawa grupy Symplex -s4, Warszawa;
1979 Kuopio Museum, Finlandia;
1978 Galeria Depolma, Düsseldorf, Niemcy.

Piotr Kasprzak - Wystawa rzeźb. Ceramic City

Piotr Kasprzak - Wystawa rzeźb. Ceramic City

Piotr Kasprzak - Wystawa rzeźb. Ceramic City