Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Po drugiej stronie cienia

Elżbieta ChodorowskaZbigniew Bajek, Bogusława Bortnik-Morajda, 

Mariusz A. Dański, Zuzanna Gajos

kurator wystawy: dr Zuzanna Gajos

 

Galeria XX1, Zuzanna Gajos, Po drugiej stronie cienia

 

Po drugiej stronie cienia

Czy dzisiejszy artysta bombardowany każdego dnia setkami informacji i obrazów, pochłonięty pędem życia, przytłoczony powierzchownością otaczających zjawisk, jest w stanie nagle zatrzymać się i zanurzyć w zadumie nad samym sobą? Nad potrzebą i  sensem  tworzenia, oraz konfrontacji z innymi twórcami?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć doktorzy i doktoranci, z różnych stron Polski, którzy potraktowali temat Po drugiej stronie cienia, jako wyzwanie do tego, by stanąć twarzą w twarz z Cieniem, będącym ukrytym nieświadomym aspektem osobowości każdego z nas. Cień to problem moralny związany z niejasnymi aspektami naszej osobowości, którego częścią są nasze stłumione pragnienia, niecywilizowane impulsy, motywy moralnie niskie, dziecięce fantazje i resentymenty. Słowem wszystko to z czego nie jesteśmy dumni.

Uczestnicy projektu, postanowili przeciwstawić swoją artystyczną świadomość temu co stanowi ciemną stronę ich duszy. Może to prowadzić do kumulacji wewnętrznych konfliktów, jednak w efekcie  oczyszcza i uzmysławia te aspekty ludzkiej natury, do których jest się nam ciężko przyznać.

Instynkty, czy zdolności, których nie zawsze jesteśmy świadomi, są również składowymi Cienia, tak samo jak intuicja i kreatywność, które stanowią jego aspekty pozytywne.

Mierząc się z tą tematyką , nie możemy zapomnieć, że Cień istnieje  dzięki światłu. Może to właśnie światło (nasza świadomość) jest tym, czego szukamy po jego drugiej stronie?

Próba odpowiedzi na to pytanie stała się głównym celem spotkania artystów. Podejmując wcale nie łatwy temat , chcą podzielić się z odbiorcami tym, co stanowi źródło inspiracji dla każdego z nich. Czy ich działanie jest wpisane w  powierzchowną kulturę masową, czy zakorzenione w podświadomości, z której głębi może wypłynąć dzięki konfrontacji różnych postaw artystycznych ? Tego nikt z nas nie wie. Wiadomo jednak, że warto podjąć próbę aby  przekonać się  co za sobą kryje druga strona cienia…

dr Zuzanna Gajos

 

Galeria XX1, Po drugiej stronie cienia

Galeria XX1, Po drugiej stronie cienia

 

Galeria XX1, Po drugiej stronie cienia