Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

po fotografii
Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak

 

 

Na wystawie zaprezentowano reinstalacje fotograficzne Jana Berdyszaka oraz instalację Marcina Berdyszaka dotyczącą głośnej swego czasu sprawy Iana Rossa Baughmana.

 

 

Jan Berdyszak,

ur. 15.6.1934 Zawory koło Poznania (pow. Śrem) – zm. 18.9.2014 w Poznaniu.

Rzeźbiarz, malarz, grafik, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, pedagog.

Pierwszymi nauczycielami byli Józef Berdyszak – ojciec, rzeźbiarz i prof. Jan Wroniecki – grafik, malarz. Studia artystyczne odbył w latach 1952-1958 w obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, które ukończył dyplomem z zakresu rzeźby u prof. Bazylego Wójtowicza. Z uczelnią tą był związany od 1965 roku. Prace powstałe w okresie studiów, dyplom poszukiwania z zakresu malarstwa i grafiki, a także inspiracje historyka sztuki Krzysztofa Łubieńskiego oraz współpraca z teatrami poznańskimi zapoczątkowały wszystkie charakterystyczne nurty twórczości artysty. Do najważniejszych cykli malarskich należą ,,Koła podwójne ”, ,,Obszary koncentrujące”, ,,Passe par tout” czy ostatni cykl ,,Reszty reszt”. Instalacje i rzeźby, które realizował były od samego początku stawianiem pytań o cechy tego świata i ich fenomen jak gęstość, rozciągliwość, przezroczystość czy ciemność a także byt przestrzeni. Tworząc modele takie jak triada pokazująca byt przestrzeni z 1972 roku, zajmował się refleksją nad jego istnieniem i licznymi kontekstami od racjonalnych po skrajnie metafizyczne. Swoje prace prezentował w wielu ważnych miejscach na świecie. Obrazy, rysunki, grafiki i rzeźby Jana Berdyszaka znajdują się w wielu ważnych kolekcjach w kraju i za granicą.

 

 

Marcin Berdyszak,

urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku.

Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby.

W latach 1999- 2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016.

Członek Stowarzyszenia Artystyczno – Edukacyjnego ,,Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem.

Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Izraelu i USA.

Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej.

Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

fot. Ignacy Skwarcan