Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

ROBERT KUŚMIROWSKI S / PACE / S

oraz zaproszeni gościnnie:

Szymon Popielec

Mariusz Tarkawian

od 15 czerwca

Jan Pieniążek

Grzegorz Borkowski

Wystawa do oglądania przez witryny Galerii.

 

Jan Pieniążek i Grzegorz Borkowski spotkali się na początku lat 90. (XX w.) pracując w różnych działach CSW Zamek Ujazdowski. Działają w odmiennych profesjach i dziś. W Galerii XX1 stworzyli przestrzeń wizualną w ramach formuły zaproponowanej przez Roberta Kuśmirowskiego.

 

Od lewej: Jan Pieniążek, Grzegorz Borkowski, Mariusz Tarkawian

 

 

 

Od lewej: Jan Pieniążek, Robert Kuśmirowski

 

Na 20 rocznicę Galerii XX1 w Warszawie, po niezliczonych wystawach, akcjach i projektach społeczno-artystycznych, nie wyobrażam sobie, by dać się przekisić na kolejnym panderoomowym zesłaniu. Proponuję zabudowę-rozbudowę okien Galerii dwiema kuriozalnymi przestrzeniami, dwóch współczesnych, wycofanych społecznie singli, którzy nawet nie wiedzą, że mieszkają o krok od siebie ( S / PACE / S ). To, czym na co dzień się zajmują, co konstytuuje ich wnętrze metrażowe i duchowe, spowoduje kilkuwarstwową konfrontację, istny samopas optyczny, konsumowany z zewnętrznej części Galerii i dodatkowo wytworzy dialog między spodziewanym i tym tylko przechodzącym odbiorcą.

R.K.

Robert Kuśmirowski Performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Urodzony w 1973 roku w Łodzi.

Robert Kuśmirowski w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Rzeźby Monumentalnej prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2 oraz Beaux-Arts Rennes. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, Johnen Galerie w Berlinie, Guido Costa Projects w Turynie. Laureat Paszportów „Polityki” i Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie Sztuk Wizualnych za 2011r oraz wielu innych nagród. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od 2007 roku zatrudniony na macierzystej uczelni Instytutu Sztuki Pięknych WA UMCS w Lublinie, Zakład Intermediów oraz Sammer Academy in Salzburg (2013-2014).

Większość jego prac oparta jest na rekonstrukcji i kopiowaniu starych przedmiotów, dokumentów, fotografii, a raczej tworzeniu ich łudząco podobnych imitacji. Zazwyczaj nie mają one swego określonego pierwowzoru, a jedynie przywołują kulturę materialną pewnej epoki. Zawsze jednak cechuje je obsesyjna dokładność i skrupulatność. W większych instalacjach ujawnia się też kolekcjonerskie zamiłowanie artysty – nagromadzone przedmioty tworzą wówczas trudne do ogarnięcia zbiory, określone przez Joannę Mytkowską jako „barok nadmiaru i entropia detali”. W ten sposób Kuśmirowski odwołuje się do pamięci, historii i nostalgii, jaka towarzyszy kulturze wizualnej z odległej i nieco bliższej przeszłości powoli znikającej pod kolejnymi warstwami. Dzięki temu w jego pracach ujawnia się też wątek wanitatywny – odtwarzanie minionej kultury materialnej staje się sposobem podejmowania tematu krótkotrwałości, przemijalności i śmierci. Podobny charakter mają też jego akcje i działania performerskie, czasami uzupełniane komponowaną przez niego muzyką.

 

Od lewej: Mariusz Tarkawian, Szymon Popielec, Robert Kuśmirowski, Ryszard Ługowski

 

Szymon Popielec

Artysta intermedialny, performer. Urodził się w 1989 roku w Szczebrzeszynie (Polska). Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Barnarda Morando w Zamościu oraz Liceum Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzu Dolnym. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskał w 2016 roku w pracowni prof. Pracownia Jana Gryki.

W latach 2011-2012 był stypendystą na Uniwersytecie Konstantyna Filozofa w Nitrze. W 2012 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu Limity Rysunku.

http://www.arttomorrow.pl/pl/artysta/224/971

 

Mariusz Tarkawian

Urodzony w 1983 roku w Łukowie. W 2009 roku ukończył Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rysuje głównie ołówkiem, jego prace mają reporterski charakter i fotograficzną precyzję – z reguły są to albo duże formaty, na których umieszcza setki podobnych, bądź też powiązanych ze sobą ideowo elementów (159 dzieł z kolekcji MoMA), albo konkretne serie składające się z setek, czy też tysięcy rysunków o formacie pocztówkowym (W przewidywaniu sztuki). W 2009 roku został wyróżniony stypendium Kaiserring w Goslar, Niemcy. Brał również udział w Bergen Assembly Triennale (2013, Norwegia), Dionysia Art Residency w Thingeyri (2011, Islandia), Supermarket – międzynarodowe targi sztuki w Sztokholmie (2011, Szwecja) i Manifesta 8 – Europejskie Biennale Sztuki Współczesnej w Murcji i Kartaginie (2010, Hiszpania).  Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

zdjęcia Ignacy Skwarcan