Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

ZNAKI

 

Sylwia Caban, Agnieszka Chojnacka, Justyna Kabala, Anna Klimczak, Katarzyna Markiewicz, Joanna Mlącka, Dariusz Mlącki, Eliza Nadulska, Ewa Pełka, Igor Przybylski, Agnieszka Rogóz, Dariusz Skwarcan, Paulina Sylwestrowicz, Pola Wójcik

 

kurator Ryszard Ługowski

Koncepcja i tytuł wystawy ZNAKI  zrodziła się w kontakcie ze sztuką Jana Tarasina, z refleksji nad jego poszukiwaniem autorskich znaków, opisujących świat, przedmioty, sytuacje. W grafikach artysty i czasami w jego obrazach olejnych dochodziło do usytuowania znaków w pewnych przestrzeniach, znaki i  sytuacje nabierały  charakteru przestrzeni symbolicznych. Ta dwoistość i moment, kiedy znak staje się symbolem interesuje mnie od dawna. Wydawało mi się interesujące rozpoznanie, czy w sztuce aktualnej jest miejsce dla symbolu i znaku. Zadałem sobie pytanie o aktualność symboli, kiedy znak staje się symbolem u innych artystów.

Stąd pomysł wystawy ZNAKI,  na którą zaprosiłem artystów współpracujących z galerią, artystów reprezentujących odmienne postawy i strategie artystyczne, których łączy poszukiwanie własnego znaku, czy refleksja nad jego znaczeniem symbolicznym.  Na wystawie odnajdziemy prace twórców, którzy przywołują   symbole i znaki przynależące prawie od zawsze do kultury wizualnej − mandale, labirynty, zwierzęta, sylwety kobiet, tęcza oraz światło, jako element symboliczny i mistyczny w obrazie. Odnajdziemy prace artystów, którzy nadają własny sens  wybranym przedmiotom codziennego użytku, podnosząc je do rangi znaku, czy własnego symbolu. Są to koperty, świece, wizerunki i fragmenty  kolei, wielokrotnie przetwarzane. Mapy zatarte, nierozpoznawalnych miast, idole i figury zbudowane z zabawek − marzeń dziecięcych. Pojawią się  też ZNAKI  bliżej nieokreślone, nadrealne, o wieloznacznym  oddziaływaniu i przesłaniu, bytujące w tajemniczych przestrzeniach.

Ryszard Ługowski