Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Zuzanna Mannke & Magdalena von Rudy

15 marca - 10 kwietnia 2007 roku

PARALAKSA

(gr. parállaksis – odchylenie)

Kuratorzy wystawy: Zuzanna Mannke, Dariusz Gardecki

15 marca – 10 kwietnia 2007 roku

Wzajemne przenikanie się wnętrz, przestrzeni i czasów

Zmiana położenia ciał, przesunięcie układu współrzędnych, błąd w odczytywaniu, niezgodność obrazu widzialnego i realnego.

Pomieszanie czasu, rzeczywistości i przestrzeni. Form, barw, struktur, materiałów i formatów. Głębi i płaskości – w zależności od sposobu spojrzenia.

Przemieszanie mediów – ich wzajemne uzupełnianie się, nakładanie jednego na drugie, ich odpychanie się lub dopełnianie: instalacji z obrazami olejnymi, filmów video z rysunkami, obrazów z filmami. Ich ze sobą współgranie – igranie. Ironiczna wymiana.

Cisza, dźwięk, bezdźwięk. Błyśnięcie, mrugnięcie i mrok – oraz możność wydobycia się z niego. Niemożność?

Düsseldorf, Warszawa. Tam i tu. Tu i tam?

Ruch zastygły. Bezruch. Poruszenie?

www.galerie-mannke.de
info@galerie-mannke.de

Zuzanna Mannke, ur. w 1961 r. w Warszawie. W latach 1985-87 studiuje na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. W 1987 r. emigruje do Niemiec. W latach 1988-91 kontynuuje studia w Kunstakademie w Düsseldorfie w pracowni prof. Beate Schiff. Od 2004 r. zajmuje się krytyką artystyczną, współpracując m.in. z Arteonem, Formatem, Sztuką pl. i Artlukiem. Od początku 2006 r. prowadzi własną galerię w Niemczech. Obecna prezentacja jest już jej drugą wystawą w Galerii XX1.
Mieszka i pracuje w Essen.

Magdalena von Rudy, ur. w 1973 r. w Raciborzu. Mając 18 lat emigruje do Niemiec. W latach 1995-2000 studiuje w Kunstakademie w Düsseldorfie w pracowni rzeźby Tony Cragga. W 2000 r. otrzymuje tytuł Meisterschülerin. W 2006 r. zdobywa 12. Marler Video-Kunst Preis für Deutschland 2004-2006 – prestiżową nagrodę, przyznawaną dla najlepszego filmu video w Niemczech. Od 1991 r. jest członkiem grupy teatralnej Brot & Spiele. Wystawa w Galerii XX1 jest jednocześnie jej pierwszą wystawą w Polsce.
Mieszka i pracuje w Wuppertalu.