Krystyna Jachniewicz i Krzysztof Zarębski „Dedykacje”
prace na papierze, instalacje, performance
Na wystawie znajdują się dwie instalacje zadedykowane osobom, które odegrały ważną rolę w twórczości Krystyny Jachniewicz (Teresa Pągowska 1926 – 2007) i Krzysztofa Zarębskiego (Helmut Kajzar 1941-1982).
Inne prace Krystyny są poświęcone 3 innym osobom, m.in. Maciejowi Urbańcowi.
W instalacji Krystyny pojawiają się przedmioty: łóżko, sierść zwierząt, pościel, buty oraz wczesny obraz wysoko oceniony przez Teresę Pągowską. Poza tym wystawione są prace na papierze oraz tajemnicze przedmioty.
Instalacja Krzysztofa zbudowana jest z przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się w niecodziennych sytuacjach (kawałki płyt gramofonowych, kasety z taśmą z zapisanym głosem Helmuta Kajzara, igły gramofonowe itd.) Ważną częścią wystawy są zdjęcia Leszka Fidusiewicza (dokumentacja z performance i instalacji)
W czasie wernisażu Krzysztof wykonał performance "D.J. Sweet & Sour".
Krystyna Jachniewicz (ur. w 1954 r.) i Krzysztof Zarębski (ur. w 1939 r.) działają artystycznie w Nowym Jorku od października 1981 roku. Od 1983 r. należą do nowojorskiej grupy artystów "The Rivington School" W latach siedemdziesiątych w Polsce i w latach osiemdziesiątych w Nowym Jorku Krystyna Jachniewicz uczestniczyła w wielu performance Krzysztofa Zarębskiego. W latach 1973 – 1976 zrealizowali też wspólnie serie krótkich filmów (16 mm), które były pokazane w CSW Zamek Ujazdowski i Tate Modern w Londynie. Studiowali w warszawskiej ASP, Krystyna w latach 1974-1979, w pracowniach Teresy Pągowskiej i Macieja Urbańca; Krzysztof w latach 1962 – 1968 w pracowni Stefana Gierowskiego. Mieli wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wystąpili w wielu performance w Polsce i za granicą.
Meta-codzienność sztuki – o wystawie Krystyny Jachniewicz i Krzysztofa Zarębskiego pisze dr Kazimierz Piotrowski