Usługa języka migowego
A A A
Instagram Facebook YouTube

Marek Wagner
Moje zabawki i zabaweczki

 

kurator dr Kazimierz Piotrowski

ZATRZYMANA W RUCHU

O sztuce Marka Wagnera

 

 Przypadki stawania się poza nią albo w opozycji do niej zdarzają się niezmiernie rzadko. Stawiamy się raczej do jej dyspozycji i jest to sytuacja w zasadzie niezależna od nas – trwa bowiem w sztuce „od zawsze”.

                                                                        Marek Wagner, Autoreferat, 2013

W tych wyrwanych z kontekstu zdaniach skrywają się dwa antagonistyczne znaczenia sztuki, które tworzą jej sens wyznaczany przez systemowe (esencjalistyczne) albo strategiczne (oparte na konflikcie lub teorii gry) ujęcie. W tradycji klasycznej, ale i modernizującym ją nurcie awangardy, jak laokoonizm Strzemińskego, sztuka była pojęta monologicznie. Artysta, co podkreśla Marek Wagner, musiał podporządkować się obiektywnemu i odwiecznemu porządkowi sztuki i odkryć dla swej twórczości jej aprioryczne prawa sensu.  (…) Kazimierz Piotrowski.

Kazimierz Piotrowski, Zatrzymana w ruchu,  cały tekst

 

 

Marek Wagner. Urodzony w 1949 r. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1967-1974. Dyplom na Wydziale Tkaniny w 1973 r. i na Wydziale Grafiki w 1974 r. Obecnie profesor w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Prowadzi Pracownię Rzeźby na Wydziale Sztuk Wizualnych, tworząc program, w którym oprócz tradycyjnych realizacji rzeźbiarskich powstają nietypowe i eksperymentalne prace studenckie. W latach 70. i 80. uprawiał rysunek i malarstwo, które w latach 90. zastąpił tworzeniem prac trójwymiarowych.

Znalezione stare przedmioty łączy z nowymi tworzywami i przy zastosowaniu współczesnych technologii buduje symboliczne obiekty oraz konstruuje wieloelementowe instalacje.

W swoich działaniach podejmuje temat wpływu zmieniających się norm cywilizacyjnych XX w. na formy kultury materialnej. Prace stanowią komentarz do historycznie i współcześnie analizowanego procesu umasowienia uczestnictwa w kulturze, prowadzącego do jej generalnego regresu.

Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych, autor 40 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, m. in. w : Demedhuis Gallerie St. Bafs-Vivje (Belgia), Galeria BWA Łódź, Galeria Ars Polona Düsseldorf, Galeria Ars Decor Hanower, Galeria Wittgen Berlin, Galeria BWA Legnica, Galeria MB Sztokholm, Galeria Victoria Berlin, Galeria 86 Łódź, Galeria Art Warszawa, Zamek Książąt Pomorskich Szczecin, Galeria Espace Degree Luksemburg, Galeria 261 ASP Łódź, Galeria Himmelreich Magdeburg, Galeria Insel Berlin, BWA Bielsko-Biała, Międzynarodowe Triennale Rysunku Wrocław, Galeria Espace-Temps Paryż, Art Network – Galeria Schepper Amsterdam, Korespondencje, Sztuka Papieru Centrum Manggha Kraków, VII Międzynarodowe Triennale Tkaniny – Centralne Muzeum Włókiennictwa Łódź, Galeria Manhattan Łódź, Centrum Sztuki Galeria EL Elbląg. 

 

Marek Wagner (z lewej) w rozmowie z dr. Kazimierzem Piotrowskim